Nasze Inwestycje

Kilka słów o... Zawiszy czarnym!

Kilka słów o... Zawiszy czarnym!

Czy mieszkańcy Rzeszowa i okolic zastanawiali się kiedykolwiek, kim tak naprawdę był Zawisza Czarny? Ulica nazwana jego imieniem znajduje się niedaleko Osiedla Zawiszy, w rejonie ulicy Podkarpackiej. Jest on również patronem naszego osiedla.

 

Zawisza Czarny

 

Zawisza Czarny to sławny polski rycerz, który odznaczał się wielkimi cnotami. Był mężnym i niepokonanym rycerzem, który wielką sławę zdobył dzięki udziałom w wielu turniejach rycerskich, nie tylko polskich, ale także europejskich. Urodzony w Garbowie, dziś wsi znajdującej się w województwie świętokrzyskim, noszącej ślady Zawiszy dzięki miejscowej szkole, której stał się patronem. Walczył przeciwko Turkom, a także w Bitwie pod Grunwaldem. Należał również do grona  zaufanych ludzi króla Władysława Jagiełły. To z jego polecenia został wysłany, jako jeden z sześciu posłów na sobór w Konstancji, gdzie stanął w obronie Jana Husa – czeskiego duchownego, filozofa i reformatora kościoła.

Zawisza Czarny zapisał się w historii Polski jako rycerz waleczny, dzielny, słynący z nieprzeciętnej odwagi, w której nie miał sobie równych. Dla wielu Polaków jest symbolem niewzruszonej odwagi, lojalności i słowności. Szczególnie dla harcerzy, którzy za główne motto obrali sobie powiedzenie: Na nim Ci jako na Zawiszy, czyli Polegaj jak na Zawiszy, które ma swój zapis w Prawie Harcerskim i jest symbolem solidarności.

Kto chce przypomnieć sobie sylwetkę wielkiego i słynnego bohatera, jakim był Zawisza Czarny może sięgnąć po dobrą pozycję książkową. Zapisał się on w takich utworach jak: Krzyżacy Henryka Sienkiewicza, Zawisza Czarny: powieść historyczna Stefana M. Kuczyńskiego, a także w Trylogii husyckiej Andrzeja Sapkowskiego.